Wolne Forum studentów prawa zaocznego UG

Nick:Maria8 Dodano:2005-05-31 11:27:39 Wpis:No własnie nie mam niektóre tylko, reszte doczytuję z kodeksu albo ksiażki...
Nick:Andi Dodano:2005-05-31 09:32:21 Wpis:Maria8 a może masz tak wszystkie ładnie opracowane zagadnienia i podesłałabyś na stronkę?
Nick:Maria8 Dodano:2005-05-31 00:25:04 Wpis:odpowiedzialność na podstawie ryzyka - za skutek.

1. za szkody wyrządzone w związku z ruchem przedsiębiorstw i użyciem elementarnych sił przyrody.

- jako przedsiębiorstwo lub zakład należy traktować każdy zespół majątkowy zorganizowany w celu prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Kwestia osobowości prawnej jest bez znaczenia. Zasadniczym kryterium jest wymaganie, aby przedsiębiorstwo były wprawiane w ruch siłami przyrody. działalność musi być oparta na wykorzystaniu sił przyrody (pary, gazu, paliw płynnych, elektryczności, wody, wiatru, itp.);

-Odpowiedzialność ta znajduje zastosowanie do szkód na osobie lub mieniu wyrządzonych komukolwiek, zarówno osobom postronnym dla przedsiębiorstwa lub zakładu, jak i osobom, które łączy z nimi stosunek prawny, zwłaszcza stosunek pracy. Jest to ustawowy priorytet reżimu odpowiedzialności deliktowej przed reżimem odpowiedzialności kontraktowej.

-Przyczyny wyłączające tę odpowiedzialność to przyczyny egzoneracyjne: a) siły wyższej, b) że szkoda nastąpiła wyłącznie z winy poszkodowanego, c) że szkoda nastąpiła wyłącznie z winy osoby trzeciej, za której czyny prowadzący przedsiębiorstwo lub zakład nie ponosi odpowiedzialności.

2. Odpowiedzialność za szkody wyrządzone ruchem mechanicznym środków komunikacji.

-Pojazdem mechanicznym jest każdy pojazd napędzany własnym urządzeniem mechanicznym, poruszany siłami przyrody, niebiegnący po szynach. Pojęciem tym objęte są wszelkie pojazdy samochodowe, motocyklowe, skutery, motorowery, rowery z silnikiem, autobusy, trolejbusy itd.

-Zatrzymanie pojazdu krótkotrwały postój nawet z wyłączonym silnikiem nie wpływa na ocenę, że pojazd jest w ruchu. Dopiero postój mający elementy trwałości powoduje, że pojazd zostaje wyłączony z ruchu.

-a) Odpowiedzialność samoistnego posiadacza pojazdu obejmuje wszelkiego rodzaju wadliwe działania kierowcy, jeżeli nie chodzi o te same osoby. Kierowca nie może być traktowany jako osoba trzecia, za której czyny posiadacz samoistny nie ponosi odpowiedzialności. Stąd samowolna jazda kierowcy nie wyłącza odpowiedzialności samoistnego posiadacza
b) Kradzież pojazdu pozbawia dotychczasowego posiadacza władztwa, które sprawował, na rzecz złodzieja, stającego się posiadaczem samoistnym.
c) Wiele wątpliwości rodzą stany faktyczne związane z przekazaniem pojazdu innej osobie na okres mniej lub więcej dorywczy, poza oddaniem kierownicy do chwilowego użytku, np. osobie towarzyszącej kierowcy. Ten ostatni przypadek nie podpada bowiem pod kategorię zmiany w posiadaniu samoistnym .

- zawarcie ubezpieczenia OC nie zwalnia od odpowiedzialności samego posiadacza czy innej osoby od odpowiedzialności cywilnej; odpowiedzialność obu tych podmiotów jest solidarna,

3. Odpowiedzialność za wyrzucenie, wylanie lub spadnięcie czegoś z pomieszczenia.
* przesłanki egzoneracyjne:
- siła wyższa,
- wyłączna wina poszkodowanego,
- wyłączna wina osoby trzeciej, za którą posiadacz ie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec,

Małe kazusiki:
- np. posiadacz wydaje przyjęcie – odpowiedzialność za wszystkich gości,
- użycza znajomym mieszkanie – też, odpowiedzialność solidarna,
- złodzieje włamują się i wyrzucają łup – posiadacz mieszkanie nie ponosi w tym przypadku odpowiedzialności,
- pomieszczenie do użytku wspólnego kilku osób – odpowiedzialność solidarna,
- gdy pomieszczenie jest ogólnodostępne – odpowiedzialność ponosi posiadacz budynku,
- hotel:
- odpowiedzialność za przedmioty wyrzucone zarówno z pomieszczeń ogólnodostępnych, jak i z pokoju (za gości – nie mają władztwa nad pokojami),
- nawet gdy się ustali, że szkoda została wyrządzone przez konkretną osobę – nie wyłącza to odpowiedzialności hotelu,
- odpowiedzialność hotelu nie wyłącza odpowiedzialności gości na zasadzie winy,

4. Odpowiedzialność za zawalenie się budowli.

- odpowiada samoistny posiadacz budowli, niezależnie od tego czy jest właścicielem,
- dzierżawa, najem, użyczenie – nie zwalnia z odpowiedzialności, ponieważ jest to posiadanie zależne,
- prz
Nick:Kama8 Dodano:2005-05-31 00:20:08 Wpis:i nastała jasność choć noc juz późna
Nick:Kama8 Dodano:2005-05-31 00:11:36 Wpis:ej Maria Słonko szkody materialne to nie szkody na osobie, materialne dotycza mienia poszkodowanego, a NIEMATERIALNE dotycza bezposrednio osoby poszkodowanego, czyli własnie to sa te wszystkie zwiazane z uszczerbkiem na zdrowiu i rozstrojem zdrowia. chyba ale i tak nieźle!!!! siadam kolo Ciebie w piatek, nie ma co!!!!!!
Nick:Maria8 Dodano:2005-05-31 00:02:04 Wpis:C. D.

Pojęcie i rodzaje szkody
Odpowiedzialność cywilna zachodzi wówczas, gdy powstała szkoda. Przez szkodę należy rozumieć uszczerbek, jakiego poszkodowany doznał wbrew swej woli.

Szkoda może być:
1. materialna (uszczerbek majątkowy)
- na mieniu
- na osobie
2. niematerialna (krzywda tzw. moralna)
- dotyczy dóbr osobistych

Szkody materialne to szkody o charakterze majątkowym, wyrządzone na majątku poszkodowanego lub na osobie, które są następstwem uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia.
Naprawienie szkody może nastąpić poprzez:
1) przywrócenie rzeczy do stanu poprzedniego; 2
) zapłatę odszkodowania.
Wysokość odszkodowania powinna odpowiadać pełnej wartości szkody poniesionej przez poszkodowanego. Jeżeli jednak przyczynił się on do powstania lub zwiększenia szkody, wówczas wysokość odszkodowania ulega odpowiedniemu zmniejszeniu w oparciu o postanowienia art. 362 § 2 k.c.

Obowiązek odszkodowania obejmuje zarówno konieczność naprawienia rzeczywistej straty (damnum emergens), jak i utraconych korzyści (lucrum cessans), które poszkodowany mógłby uzyskać gdyby nie wyrządzono mu szkody.

Naprawienie szkody majątkowej na osobie (uszkodzenie ciała, wywołanie rozstroju zdrowia) obejmuje wyrównanie wszelkich kosztów wynikłych z uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, np. kosztów leczenia, utraconych zarobków, kosztów opieki w domu, rentę związaną z utratą zdolności do pracy zarobkowej.

P.S. Dobre jest takie wyszukiwanie odp na pytania,człowiek sie od razu uczy
Nick:tasz Dodano:2005-05-30 23:50:14 Wpis:coś się nie wyświetla w poprzednim , nr GG : 4881931
Nick:tasz ----> amiel Dodano:2005-05-30 23:44:28 Wpis:amiel , mam ten sam problem , odezwij się na gg , moze coś wymyślimy wspólnie
Nick:Maria8 Dodano:2005-05-30 23:39:32 Wpis:No to może tak : Źródłem zobowiązania powstającego samoistnie jest fakt wyrządzenia szkody. Swiadczenie polegające na naprawieniu szkody wynikłej z czynu niedozwolonego - deliktu - jest świadczeniem pierwotnym w stosunku zobowiązaniowym. Znaczy to, że system odpowiedzialności ex delicto (deliktowej), różni się od odpowiedzialności kontraktowej ex contracto tym, że w ex contracto jest uruchamiana dopiero w drodze następstwa niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, ale znany jest zobowiązany, czyli podmiot odpowiedzialny za szkodę, a w ex delicto trzeba dopiero ustalić podmiot odpowiedzialny za wyrządzenie szkody.

Czyli odpowiedzialność z tytułu czynu niedozwolonego zachodzi wówczas, gdy zdarzenie wyrządzające szkodę nie pozostaje w związku z jakimkolwiek stosunkiem zobowiązaniowym, czyli umową, kontraktem.

ex delicto - dopiero rodzi stosunek zobowiązaniowy między stronami

ex contracto - stosunek zobowiązaniowy między stronami już istnieje ( umowa o coś), strony są oznaczone, a szkoda powstaje dopiero w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika.

To by chyba było w ten sposób
Nick:Miśka Dodano:2005-05-30 21:40:21 Wpis:czy ktos moze mi wyłozyc łopatologicznie podstawowe roznice miedzy odp deliktowa a kontraktowa? tylko błagam nie cytujcie mi KC ani Czachorskiego bo juz znam to na pamiec, a ciagle nie moge złapac sedna
Nick:ksa Dodano:2005-05-30 16:56:28 Wpis:Maria dobrze mowisz! Rezim swiadczen pien. dot wylasnie art 454!
Nick:Maria8 Dodano:2005-05-30 14:15:48 Wpis:Z tym reżimem ś. pieniężnych to może chodzi o to, że odmiennie, niż w stos. do św niepieniężnych uregulowana jest kwestia miejsca wykonania zobowiąz, którego przedmiotem jest św. pieniężne. MIEJSCE - z braku innych ustaleń w umowie - decyduje miejsce zamieszkania lub siedziba WIERZYCIELA W CHWILI SPEŁNIANIA ŚW ( w niepięniężnych - miejsce, gdzie W CHWILI POWSTANIA ZOBOWIĄZ. swoje miejsce zamieszkania lub siedzibę miał DŁUŻNIK).

Ale co więcej do tego reżimu - to nie wiem
Nick:Andi Dodano:2005-05-30 10:43:38 Wpis:Na czym polega reżim świadczeń pieniężnych?
Nick:amiel Dodano:2005-05-30 09:34:26 Wpis:czy ktos wie kiedy mozna poza konsultacjami w pt spotkać na UG pana Kuczyńskiego? załosiłam z zaliczeniem i mam teraz hm... kłopoty. Pozdrawiam, mozna dodać wpis z informacją, forum to teraz obok KC moja ulubiona lektura
Nick:user Dodano:2005-05-29 23:08:07 Wpis:Bylem u dr Ciszewskiego na zerowce i z tego o co pytal to wynika ze obowiazuja wszystkie umowy, mowie to tylko po to zeby nie bylo zaskoczenia. A tak poza tym to bardzo duzo pytal o spadki wiec polecam lekture. Pozdrawiam
Nick:aquila Dodano:2005-05-29 22:15:27 Wpis:czy przypadkiem tych umow z czesci szczegolowej nie jes za malo w pomocach??a gdzie np umowa o dzielo?? Dr w swoich grupach mowil jakie maja byc umowy. moglby ktos je napisac?
Nick:patrycjA Dodano:2005-05-29 20:56:32 Wpis:no gratuluje tym co maja juz zal za soba ja niestety jeszcze troche sie pomecze!!! no coz nie uczylam sie to mam za swoje!!! ale nie zaluje, przynajmniej wykorzystalam slonka troche i moj rower poczul ze jest cieplo!!! hehe, no nic powodzenia na egzaminach!!! a ja dalej kuje!!!
Nick:cell Dodano:2005-05-28 18:33:17 Wpis: dokladnie polowa za naimi chociaz z drugiej strony troche to chore ze u niektorych cwiczeniowcow najwyzej 3 mozna bylo dostac :/ (nie to ze umialem na wiecej ale moze inni tak )
Nick:Maria8 Dodano:2005-05-28 18:17:29 Wpis:No i po zaliczeniach, hihihi jeszcze tylko 3 x mały stresik 3, 8 i 14 i wakacje
Nick:Andi Dodano:2005-05-25 21:35:30 Wpis:Ustawa o PIPie w ZIPie - nic nie czuję że rymuję