Wolne Forum studentów prawa zaocznego UG

Nick:Kama8 Dodano:2005-05-31 20:11:53 Wpis:Maria weilka buzka
dalej nie bardzo kumam sens tego ale to juz pojemnosc dysku twardego powoli sie konczy
jesssu my to mamy wszystko umiec?????????????
Nick:bo administrator Dodano:2005-05-31 20:06:36 Wpis:jest znanym i szanowanym .... kobieciarzem, i flirciarzem
Nick:Maria8 Dodano:2005-05-31 20:04:56 Wpis:A skąd wiesz, że Maria W. ;P
Nick:jm Dodano:2005-05-31 19:56:43 Wpis:Wrzuciłem na pomoce wszystkie te posty Marii
Nick:Maria8 Dodano:2005-05-31 19:44:53 Wpis:Wstąpienie osoby trzeciej w prawa zaspokojonego wierzyciela –

inna osoba niż dłużnik może być zainteresowana tym, by spełnić na rzecz wierzyciela świadczenie. Jeżeli tak uczyni, wówczas pojawić się może kwestia rozliczeń pomiędzy dłużnikiem, który nie świadczył, a świadczącą osobą trzecią nie będącą dłużnikiem.

W myśl art. 518 § 1 k.c. osoba trzecia z mocy ustawy wstępuje w prawa zaspokojonego wierzyciela (cessio legis), lecz tylko do wysokości dokonanej zapłaty, w następujących wypadkach:
a) jeżeli płaci cudzy dług, z który nie jest odpowiedzialny osobiście lub pewnymi przedmiotami majątkowymi (np. poręczyciel, zastawca),
b) jeżeli przysługuje jej prawo, przed którym zabezpieczona wierzytelność ma pierwszeństwo zaspokojenia,
c) jeżeli działa za zgodą dłużnika w celu wstąpienia w prawa wierzyciela, przy czym zgoda ta musi być wyrażona w formie pisemnej ad solemnitatem
d) jeżeli przewidują to przepisy szczególne np. art. 828 § 2 k.c.

Nick:Maria8 Dodano:2005-05-31 19:34:29 Wpis:Opóźnienie i zwłoka:

-dotyczą sytuacji, kiedy dłużnik nie spełnia świadczenia w terminie.

Opóźnienie ma miejsce w sytuacjach, kiedy dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia, ale bez własnej winy, wtedy nie może spełnić świadczenia bądź w terminie, który został wskazany w umowie, bądź w terminie, który wynika z właściwości zobowiązania, bądź (w trzeciej sytuacji) po wezwaniu wierzyciela. Mimo tego, że dłużnik nie spełnia świadczenia bez własnej winy od okoliczności od siebie nie zależnych to taki dług jest wymagalny i wierzyciel może podjąć wszelkie niezbędne kroki, aby ten dług wyegzekwować. Może iść do sądu, komornika, może dług sprzedać. Jeżeli przedmiotem świadczenia są pieniądze to w takim wypadku wierzycielowi zawsze należą się odsetki. Odsetki jako ekwiwalent za korzystanie z cudzych pieniędzy. Należą się zarówno odsetki ustawowe jak i umowne, jeżeli strony je ustalą.

Zwłoka- jest to opóźnienie + wina, tzw. kwalifikowane opóźnienie. Dłużnik dopuszcza się tej zwłoki, kiedy nie spełnia świadczenia z własnej winy lub z winy osób przy pomocy, których to świadczenie miało być spełnione. Tak jak w przypadku opóźnienie wierzyciel mógł żądać tylko wykonania zobowiązania i wypłaty odsetek tak w tym wypadku wierzyciel ma więcej możliwych sytuacji do wyboru:
1)może żądać wykonania zobowiązania plus odsetki,
2)naprawienia szkody, która wyniknęła ze zwłoki (np.: na skutek zwłoki nie zapłacono zobowiązań, podjęto kredyt- wtedy dłużnik zapłaci za odsetki i opłaty manipulacyjne),
3)jeżeli w skutek zwłoki oświadczenie utraci dla wierzyciela znaczenie (np. zamówił domek letniskowy i zlecenie wykonano zimą, musiał mieszkać w hotelu)- odpowiedzialnośc dłuznika jest taka, jak za nie wykonanie zob.
4)jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy oznaczone co do gatunku np.: ziemniaki, jabłka to wierzyciel może na koszt dłużnika nabyć taką samą ilość rzeczy i żądać aby dłużnik zapłacił ich wartość i nie będzie istotne że dłużnik oferował po 1zł wierzyciel kupił za 2zł .
5) Natomiast jeśli zobowiązanie polegało na pewnym działaniu to wierzyciel może żądać aby sąd go upoważnił do wykonania tej czynności na koszt dłużnika (np.: dłużnik zobowiązany jest do rozebrania płotu który zasłania nam widok i nasz dłużnik tego zrobić nie chce to idziemy do sądu a sąd upoważnia nas abyśmy na koszt dłużnika sami ten płot rozebrali)

Nick:Maria8 Dodano:2005-05-31 19:09:16 Wpis:WALORYZACJA
jeżeli przedmiotem zobowiązania od chwili jego powstania jest suma pieniężna spełnienie świadczenia następuje poprzez zapłatę sumy nominalnej, chyba, że przepisy szczególne mówią inaczej. Zasada ta oznacza, że dłużnik powinien spełnić sumę nominalną w znakach pieniężnych, niezależnie od wzrostu lub spadku siły nabywczej pieniądza.

Gdy dochodzi do powaznych wahań między wart. nominalną a siła nabywcza pioeniądza, któraś ze stron zobowiąz - D albo W - bedzie poszkodowany (gdy siła nabywcza p. maleje - pokrzywdzony jest wierzyciel). Przywrócenie równowagi możliwe jest dzięki waloryzacji świadczenia, czyli USTALENIA ZNIŻKI LUB DOPŁATY DO SUMY NOMINALNEJ.

1. WALORYZACJA SĄDOWA - tzw. mała klauzula „Rebus sic stantibus” Waloryzacja świadczenia wprowadzona tylko i wyłącznie mocą orzeczenia sądu. Ona może mieć zastosowanie: 1)w sytuacji, gdy nastąpi istotna zmiana siły nabywczej pieniądza, 2)ta zmian musi nastąpić po powstaniu zobowiązania i w sytuacjach sąd może po rozważeniu interesów stron zmienić wysokość i sposób spełnienia takiego świadczenia, nawet, gdy strony ustaliły to w umowie, (ale ta waloryzacja może dotyczyć tylko świadczeń pieniężnych) Istotne ograniczenie: z tum żądaniem nie może wystąpić przedsiębiorca, którego świadczenie związane jest z prowadzeniem działalności gospodarczej.

2. WALORYZACJA UMOWNA - KLAUZULE WALORYZACYJNE - strony mogą zastrzec w umowie (przeciwieństwo zasady nominalizmu),że sama wysokość świadczenia zostanie ustalona według innego miernika niż pieniądz, jest to tzw. waloryzacja kontraktowa. Czyli strony mogą w umowie same zastosować klauzule waloryzacyjne (są trzy):1) klauzula walutowa- miernikiem wartości jest inna waluta, ale tylko miernikiem. 2)klauzula indeksowa- miernikiem wartości są inne towary, 3) klauzulą złota- miernikiem złoto (do 90 roku nie wolno jej było stosować).

Kasiek, spróbuję cos poszukac
Nick:Kama8 Dodano:2005-05-31 18:56:43 Wpis:Maria Słonko, super, dzieki za to wywłaszczenie. a masz cos o wstapieniu osoby trzeciej w prawa zaspokojonego wierzyciela? bo jakos nie moge skumac sensu tej konstrukcji
Nick:Maria8 Dodano:2005-05-31 18:50:07 Wpis:Jasne Joanna, Ty za to zyjesz stresowaniem ludzi po egzaminach - w odniesieniu do wyników, co do których zawsze masz albo nierzetelne, albo niepełne ifo.. sorry...

ANATOCYZM – jest to pobieranie odsetek od zaległych odsetek. Kodeks zakazuje stosowania anatocyzmu dopuszcza jednak dwa wyjątki: 1)można żądać odsetek od zaległych odsetek od chwili wytoczenia o nie powództwa. 2)jeżeli strony zgodnie ustalą, że takie odsetki od odsetek do dłużnej sumy zostaną zaliczone 3)szczególna przewidziana w prawie bankowym –anatocyzm jest stosowany w przypadku, gdy instytucje kredytowe udzielają pożyczek długoterminowych.

Pozdro
Nick:Joanna Dodano:2005-05-31 18:43:46 Wpis:nie samym cywilnym zyje czlowiek
Nick:Maria8 Dodano:2005-05-31 18:35:08 Wpis:ODSETKI - def. w kodeksie, charatkter - UBOCZNY w stosunku do świadczenia głównego, OKRESOWY (PERIODYCZNY),

roszczenie o odsetki przedawnia się z upływem 3 lat od dnia wymagalności tego roszczenia.
Ale zgodnie z ustalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego roszczenie o odsetki za opóźnienie (odmiennie w przypadku odsetek tzw. "zwykłych" - kapitałowych, czyli za używanie cudzych pieniędzy) staje się wymagalne osobno w każdym dniu opóźnienia i przedawnia się odrębnie za każdy dzień tego opóźnienia.

Od dłuższego już czasu na gruncie orzecznictwa toczy się spór w przedmiocie terminu przedawnienia roszczeń o odsetki za opóźnienie w zapłacie ceny, wynikającej z umowy sprzedaży zawartej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy.

Warto wskazać uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 17.06.2003 r. (sygn. akt III CZP 37/2003). W uchwale tej Sąd Najwyższy stwierdził, iż wskazane wyżej roszczenie przedawnia się z upływem 2 lat, a zatem tak samo jak samo roszczenie o świadczenie główne.

Pozdrawiam
Nick:aquila Dodano:2005-05-31 18:26:16 Wpis:dzieki Maria8!!!!!!!! złota kobieta z Ciebie. Wlasnie tych pojęci mi brakowało.
Nick:Maria8 Dodano:2005-05-31 17:45:55 Wpis:Akty administracyjne powodujące powstamoe stos. obligacyjnych:

Przez akt administracyjny rozumie się jednostronne oświadczenie organu administracji publicznej określające władczo, na podstawie ustawy lub przepisów wydanych z jej upoważnienia, sytuację prawną konkretnego adresata w konkretnej sprawie. Do zdarzeń cywilnoprawnych zaliczamy te akty administracyjne, które powodują samodzielnie lub stanowią przesłankę – jako konieczny element złożonego stanu faktycznego – powstania, zmiany bądź ustania stosunku cywilnoprawnego albo podmiotowości w sferze prawa cywilnego.
DECYZJA O WYWŁASZCZENIU:
Nieruchomość może być wywłaszczona tylko na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz jednostki samorządu terytorialnego (gmin, powiatu i samorządu wojewódzkiego).
Wywłaszczenie nieruchomości może być dokonane, jeżeli określone cele publiczne, nie mogą być zrealizowane w inny sposób niż przez pozbawienie albo ograniczenie praw do nieruchomości, a prawa te nie mogą być nabyte w drodze umowy.
Wywłaszczenie prawa własności nieruchomości lub innego prawa rzeczowego następuje za odszkodowaniem wypłacanym odpowiednio, przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego, jako wnioskodawcę wywłaszczenia, na rzecz osoby wywłaszczonej, odpowiadającym wartości wywłaszczonej nieruchomości lub wartości tego prawa. Jeżeli na wywłaszczonej nieruchomości lub prawie użytkowania wieczystego tej nieruchomości ustanowione są inne prawa rzeczowe, odszkodowanie zmniejsza się o kwotę równą wartości tych praw (art.128 ust. 1 i 2 ugn), tzn. właścicielowi wypłaca się odszkodowanie pomniejszone o wartość praw rzeczowych obciążających nieruchomość, a pozostałą część odszkodowania wypłaca się poszczególnym podmiotom tych praw rzeczowych, w wysokości odpowiadającej ich wartości.

Pozdrowonka
Nick:Maria8 Dodano:2005-05-31 14:14:58 Wpis:No dobra, to gdyby ktoś chciał wiedziec, co to jest dowód PRIMAFACIE, to chodzi o to, że:

jest to dowód z prawdopodobieństwa, dotyczy głównie pozwów lekarzy o zaniedbanie, a dokładnie niedbalstwa dłuznika, które wynuka z okoliczności konkretnego przypadku.

PRZESŁANKI, ABY TAKI DOWÓD PRZEPROWADZIc:
1. zdarzenie nie miałoby miejsca, gdyby pozwany dołożył należytej staranności
2. istnieje duże prawdopodobieństwo, że powód znajdował się pod kontrolą pozwanego
3.zachowanie powoda było bierne

npp, w ciele pacjenta pozostawiono po operacji gazę, czy cokolwiek innego, można przeprowadzic dowód prima facie przeciwko całemu zespołowi operacyjnemu - odpowiadac bedzie kazdy z zespołu. Pacjent musi tylko udowodnic fakt przebycia operacji, domniemanie winy dotyczy całego zespołu operacyjnego.

Nick:Maria8 Dodano:2005-05-31 13:29:39 Wpis: i nawet żywotna jestem, hihi, i dopiero dwie kawy ach, ta wiosna
Nick:Kama8 Dodano:2005-05-31 12:46:19 Wpis:ej Maria widze ze mimo hardcorowej nocy dzielnie sie 3masz w robocie, way to go!!!!!
Nick:Kama8 Dodano:2005-05-31 11:50:23 Wpis:jeśli dobrze rozumiem chodzi o zdarzenia prawne z ktorych wynikaja stosunki zobowiazaniowe,czyli, wg Czachorskiego: umowy, jednostronne cynności prawne, bezpodstawne wzbogacenie, czyny niedozwolone, decyzje administracyjne, inne zdarzenia. wymienione zdarzenia rodzą właśnie stusunki zobowiazaniowe. najwazniejsze to czynnosci prawne - umowy i jednostronne czynnosci prawne. pozdrawiam
Nick:Maria8 Dodano:2005-05-31 11:44:59 Wpis:Źródła:
1. umowy
2. Bezpodstawnme wzbogacenie
3. Czyny niedozwolone
4. 1-stronne czynności prawne: - przyrzeczenie publiczne, - przyrzeczenie zapłaty, - przyrzeczenie weksla, - przyreczenie czeku.
5. Prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia
6. Decyzje admoinistracyjne (np. o wywłaszczeniu).

O wszystkim wystarczy chyba po 1, 2 zdaniach napisac i bedzie oki
Nick:Piotr Dodano:2005-05-31 11:37:33 Wpis:Źródła stosunków obligacyjnych - o co chodzi tu dokładnie?
Nick:Maria8 Dodano:2005-05-31 11:37:09 Wpis:Polecam stronkę http://www.rzu.gov.pl/vademecum/abc_ubezpieczen/podstawy_ubezp_komunikacyjne_oc.htm

Wszystko o odpowiedzialności cywilnej i szkodzie...