Wolne Forum studentów prawa zaocznego UG

Nick:jm Dodano:2004-01-28 19:04:34 Wpis:Ojejku, Landrynko, niesamowite, w książce... kto by pomyślał? Może przepisz tę konwencję z książki albo zeskanuj, to wrzucę na stronkę. A te 9 lat w te czy wewte, komu to robi różnicę? I tak jeszcze Cię na świecie wtedy nie było
Nick:Wilhelm Dodano:2004-01-28 16:55:51 Wpis:dzieki ze nam powiedziałas wszyscy mamy ksiazki i wszyscy chcemy jeszcze wiedziec gdzie jest ta konwencja
Nick:landrynka467 Dodano:2004-01-28 15:15:30 Wpis:Słuchajcie, może ja się nie znam, ale o ile mnie oczy nie mylą, to w książce jest napisane że na konwencja jest nie z 1987, a z 1978 roku, i cała w języku polskim jest w zielonej książce Anny Przyborowskiej - Klimczak z konwencjami, na stronie 77.
W podręczniku Bierzanka i Symonidesa jest o tym na stronie 125...
No ale może się mylę

Pozdrowionka, papa
Nick:jm Dodano:2004-01-28 14:05:04 Wpis:Konwencja wiedeńska o sukcesji państw z 1987 to ciężka sprawa. Jest dostępna tylko po angielsku, jak na razie, na naszej stronce Pomoce a konkretnie TUTAJ. Jak ktoś dotrze do polskiegoi textu, to prosimy
Nick:boss Dodano:2004-01-27 18:00:21 Wpis:KTO MNIE WSPOMOZE DOBRYM POMYSLEM?????????
SZUKAM DOMKU NA WEKEND?WIEZYCA I OKOLICE/BYLE BLISKO WYCIAGU NARCIARSKIEGO.
POZDRAWIAM I ZYCZE OWOCNEJ NAUKI
ZA WSKAZOWKI Z GORY WIELKIE DZIEKI
Nick:Kama Dodano:2004-01-27 14:48:39 Wpis:hej! czy ktoś może wie gdzie mogę znależć Konwencje o sukcesji państw w przedmiocie traktatów? Przeszukalam wszystkie znane mi strony łacznie z tymi z naszego serwisu i nic. a może ktoś ją ma u siebie na kompie? bede wdzieczna za przesłanie, jak cos podam maila. pozdro owocnej nauki!
Nick:Kamil Dodano:2004-01-27 13:08:03 Wpis:Na egzaminie. Po kilku zadanych pytaniach profesor mówi do studenta:
- Leje pan wodę.
- Panie profesorze, cóż zrobić, skoro temat jak rzeka...
Nick:Don Quijote Dodano:2004-01-27 12:07:48 Wpis:– Dlaczego student jest podobny do psa?
– Bo jak mu się zada jakieś pytanie, to tak mądrze patrzy...
Nick:Don Quijote Dodano:2004-01-27 09:42:16 Wpis:Ja miałem max 322,9 a bez odbić 207,4
Nick:Kamil Dodano:2004-01-26 16:14:00 Wpis:323.5 m nie wiem czy wiecej sie da juz dosc w dlugo to pykam w wolnych chwilach oczywiscie
Nick:Robert Dodano:2004-01-26 15:16:22 Wpis:Jakby tak jeszcze ktoś mógł sporządzić listę nazwisk, które pojawiły się na wszystkich wykładach, byłoby przecudnie... Nie wiem na ile kompletne są moje informacje, ale część zagadnień z podanych poniżej list (np. starożytny Rzym) nie była chyba omawiana, a więc (wg. dr Machnikowskiej) nie obowiązuje na egzaminie...

P.S. Odprężacz / poprawiacz nastroju:

http://www.matixo.net2u.pl/pingwin/

Chwalić się wynikami - zwycięzca (proponuję ad probationem zachować screen z rekordowym wymikiem), w związku z obchodami stulecia lotnictwa, otrzyma tytuł Pioniera Awiacji Zrzeszenia Nielotów Arktycznych.
Nick:Kama Dodano:2004-01-26 14:50:47 Wpis:no właśnie, mam prosbe, czy ktos moglby napisac co było na ostatnim wykładzie z doktryn, jakie postacie? z gory dzieki!! pozdro!
Nick:Don Quijote Dodano:2004-01-26 10:59:09 Wpis:Hegel, pozytywizm i te nowsze rzeczy były wczoraj.
Ale dla poprawienia nastroju poczytajcie:

\"Właśnie miałem do Pana/Pani/Ciebie zadzwonić\"
- to najpopularniejsze kłamstwo ludzkości.

Drugie miejsce zajęło \"Kochanie, to nie tak, jak myślisz\",
a trzecie \"Podobna reklamacja zdarza nam się po raz pierwszy!\".

Oto kolejne miejsca:

- \"Będę z Tobą szczery\",
- \"Przepraszam, ja tylko na chwilkę\",
- \"Mogą o mnie mówić, co chcą, i tak mnie to nic nie obchodzi\",
- \"Zmarły miał samych przyjaciół\",
- \"Skoro są ze sobą szczęśliwi, tym lepiej. Życzę im wszystkiego
najlepszego\",
- \"... lat?! Nigdy bym panu tyle nie dała!\",
- \"W każdej chwieli jestem gotów złożyć mój immunitet\".

Ale bądź szczery(a) i przyznaj się, te kłamstewka poniżej też nie są ci
obce, prawda?

- Nie, nic się nie stało,
- Po rozstaniu zostaniemy przyjaciółmi
- Wyglądasza naprawdę wspaniale.
- Oczywiście, że cię kocham.
- Tu nie chodzi o pieniądze, tu chodzi o zasady.
- Nie martw się, wcale się nie zgubiliśmy, wiem gdzie jesteśmy.
- W tym samochodzie, mogę przejechać jeszcze 20 km
kiedy wskaźnik pokazuje że nie ma już paliwa
- Nie, on jeszcze nie ugryzł nikogo.
- Zadzwonię później.
- Nigdy w życiu nie robiłem czegoś takiego.
- Jestem przedstawicielem rządu i przyszedłem tu by panu pomóc.
- Tak, będę ci wierna i do śmierci nie opuszczę.
- Sorry za tego gwoździa. To się więcej nie powtórzy.
Nick:Kama Dodano:2004-01-25 21:13:10 Wpis:mam pytanie; jesli chodzi o liste zagadnien ktora wisi przy gabinecie Szpopera - jak to jest, czy wszystkie zag nas obowiązują czy tylko te omawiane na wykładach? bo dr Machnikowska np wspominała na wykładzie, że reformacja nie obowiązuje, a wykłady się skończyły na Rousseau, tak mi sie wydaje no wiec co z reszta zag? te wazniejsze typu Kelsen, pozytywizm - jasna sprawa, a pozostałe - czy można sobie ktores odpuscis??
Nick:jm Dodano:2004-01-25 16:35:26 Wpis:Uzupełnienie: będą 4 pytania, odpowiadamy na 3 wybrane.
Nick:angelika Dodano:2004-01-24 10:21:31 Url:www.elsa.gda.pl Wpis:Egzamin z Doktryn: otoz beda pytania opisowe (4 -5).
Material:
1. Idealizm Platona
2. Realizm Arystotelesa
3. Wczesne chescijanstwo.
4. Doktryny starozytnego rzymu.
5. Doktryna Sw. Augustyna.
6. Akwinata (chodzi o Sw.Tomasza )
7. Doktryny renesansu: Machwiavelli, Bodin.
8. Liberalizm.
9. Demokratyczne Panstwo Prawne.
10.Spencer - filozofia spoleczna.
11. Szkola historyczna.
12. Szkola rasowo - antropologiczna.
13. Mysl nowozytna - Hobbs, Lock, Rousseau, Burk.
14. Doktryna Monteksiusza.
15.Pozytywizm prawniczy.
16. Marsyliusz z Padwy.
17. Doktryna: Modrzewskiego oraz Petrazeckiego.
18.Prawo natury.
19. Darwinizm.

Z tego co pamietam to tyle. Ale wiadomo ze nie wspomnialam o Kancie czy Nitzsche - ona nic nie mowila o tym, ale wiadomo ze oni sa tez w sumie istotni ;-] Pani Machnikowska lubi jezeli ktos naprawde umie przekazac swoje zdanie, a nie tyko pisac sucho jak "wymagala" Gorczynska
Nick:landrynka467l Dodano:2004-01-23 09:35:12 Wpis:A tak przy okazji... polecam wyszukiwarkę www.google.pl
Niby nic takiego... a jednak...tam naprawdę mozna znaleźć 99% szukanych informacji, między innymi poniższe prawa...

Pozdrowionka, papa
Nick:landrynka467 Dodano:2004-01-22 14:55:01 Wpis:Prawa I, II i III generacji:
Prawa ludzkie są specjalnym rodzajem praw - każda jednostka posiada je wyłącznie z tytułu swojego człowieczeństwa. Prawa zwane prawami I generacji lub klasycznymi prawami człowieka, są związane z teoretycznymi pracami wybitnych myślicieli okresu Oświecenia, przede wszystkim Johna Locke'a, Tomasza Hobbesa i Immanuela Kanta. Swój zapis znalazły one w dokumentach dwóch wielkich rewolucji XVIII w. - francuskiej i amerykańskiej: w Konstytucji Stanów Zjednoczonych (w Karcie Praw stanowiącej dziesięć pierwszych poprawek) oraz we francuskiej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Współcześnie można je znaleźć w wielu innych konstytucjach, zawiera je Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych z 1966 r. oraz Europejska Konwencja Praw Człowieka z 1950 r.

Prawa I generacji można wywieść z szeroko pojętej wolności obywatelskiej, której działania państwa nie mogą ograniczać. Im mniej państwa, tym lepiej, twierdzili twórcy tej konstytucji. Prawa te określa się mianem praw "negatywnych". Warto zwrócić uwagę, że niektóre prawa z katalogu "negatywnych" nakładają jednak na państwo określone obowiązki. Musi ono na przykład stworzyć warunki do korzystania z prawa do sądu lub z prawa do wolnych wyborów. Jeśli grupy przestępcze torturują swoje ofiary, oczekuje się na ogół, że to państwo powinno stanąć na straży naruszonego prawa. Obowiązki te nie są jednak nadmierne, większość państw jest w stanie im podołać. Zaletą praw tej generacji jest możliwość ich egzekucji; w wielu państwach stworzone zostały odpowiednie wewnętrzne procedury. Powstały również międzynarodowe mechanizmy ochrony tych praw, na przykład składanie skarg i wniosków do Europejskiej Komisji i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Prawa obywatelskie lub osobiste, uważane za prawa negatywne, to przede wszystkim:

- prawo do życia;

- wolność i bezpieczeństwo osobiste;

- wolność sumienia i wyznania;

- wolność słowa;

- zakaz tortur;

- prawo do sądu;

- prawo do obywatelstwa;

- prawo do prywatności;

- swoboda poruszania się.

Towarzyszą im prawa polityczne, spośród których za najważniejsze można uznać:

- prawo do wolnych wyborów;

- prawo do udziału w rządzeniu;

- wolność wypowiedzi w sprawach publicznych;

- wolność zgromadzeń i stowarzyszeń.

O ile prawa negatywne koncentrują się wokół wolności, to prawa II generacji można wywieść z innej wartości demokratycznej - równości. Prawa te mają charakter ekonomiczny, socjalny i kulturalny. Wymagają od państwa podjęcia aktywnych działań, jeśli nie mają pozostać martwą literą. Stąd często określa się je mianem "pozytywnych". W odróżnieniu od praw klasycznych, prawa II generacji są trudne, a niekiedy nawet niemożliwe do wyegzekwowania. Nie istnieją wewnętrzne ani międzynarodowe mechanizmy pozwalające bezdomnemu dochodzić swego prawa do mieszkania, nawet jeśli jest ono wyraźnie zapisane w konstytucji. Prawa pozytywne często są traktowane jako zapis celów stawianych sobie przez państwo i bywają to cele ambitne i dalekosiężne. Zdaniem niektórych znawców przedmiotu, prawa II generacji "osłabiają" znaczenie poszczególnych konstytucji. Jeśli zawierają one katalogi życzeń, nie mogą być traktowane poważnie, co wpływa na traktowanie praw I generacji, które zazwyczaj są zawarte w konstytucji. Z drugiej strony można jednak zasadnie twierdzić, że umieszczenie takich zapisów w konstytucji zmusza rząd do pracy w określonym, pozytywnym dla obywateli kierunku. Podkreśla to wspólnotowy aspekt konstytucji i zasadę dobra wspólnego, jednoczącego społeczeństwo polityczne.

Mimo wszelkich zastrzeżeń większość współczesnych konstytucji, włączając w to nowe konstytucje powstające w tej części świata, uwzględnia wiele praw pozytywnych. Kontrowersyjna jest przede wszystkim kwestia praw socjalnych, a w mniejszym stopniu ekonomicznych czy kulturalnych.

Prawa ekonomiczne:

- prawo do pracy;

- prawo do odpowiednich warunków pracy;

- prawo do strajku;

- prawo do wolnych związków zawodowych.

Prawa socjalne:

- prawo do zabezpieczenia socjalnego;

- prawo rodziny do ochrony i opieki;

- prawo do ochrony zdrowia;

- prawo do odpowiedniego poziomu życia.

Prawa kulturalne:

- prawo do nauki;

- prawo do udziału w życiu kulturalnym;

- wolność nauki i sztuki.

Prawa II generacji są także zawarte w dokumentach międzynarodowych. W całości poświęcona jest im Europejska Karta Socjalna z 1961 r. Inny ważny dokument, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, uchwalona na III Sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ w 1948 r., ujmuje następujące prawa pozytywne:

- prawo do ubezpieczeń społecznych;

- prawo do pracy;

- prawo do odpowiedniego i zadowalającego wynagrodzenia;

- prawo do urlopu i wypoczynku;

- prawo do odpowiedniej stopy życiowej (wyżywienia, odzieży, mieszkania, opieki lekarskiej, koniecznych świadczeń socjalnych);

- prawo do zabezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości, niezawinionej utraty środków do życia;

- prawo do nauki;

- prawo do swobodnego uczestniczenia w życiu kulturalnym społeczeństwa.

III generację praw można również określić jako prawa pozytywne, wymagają one jednak współpracy międzynarodowej państw, społeczeństw oraz organizacji. Co więcej, ich podmiotem są narody i państwa, a nie jednostki i grupy ludzkie. Z tego tytułu można je uważać raczej za prawa kolektywne niż za prawa człowieka w klasycznym tego słowa znaczeniu. Wyrażają one szlachetne ideały: ogólnoludzką solidarność i braterstwo. Prawa III generacji stanowią próbę rozwiązania w języku praw człowieka podstawowych problemów stojących aktualnie przed ludzkością, takich jak: pokój, ochrona środowiska naturalnego, rozwój wspólnego dziedzictwa kulturowego. Krytycy twierdzą, że w obecnych warunkach pozostają one raczej w sferze deklaracji - brakuje mechanizmów ich egzekwowania, obywatel nie ma żadnych szans nakłonienia rządu swojego państwa do ich realizacji. Sceptycy wskazują również na to, że w krajach, których rządy popularyzują ideę praw III generacji, często brutalnie naruszane są prawa jednostek. Ich zwolennicy, szczególnie liczni w krajach rozwijających się, głoszą natomiast, że to właśnie III generacja praw wyznacza kierunek rozwoju ludzkości oraz że organizacje międzynarodowe mogą wpływać na decyzje rządów poszczególnych państw. Niektóre prawa III generacji zostały umieszczone w Afrykańskiej Karcie Praw Narodów i Ludów z 1981 r. Za prawa tej najnowszej generacji uważa się:

- prawo do pokoju;

- prawo do czystego środowiska naturalnego;

- prawo do rozwoju;

- prawo do wspólnego dziedzictwa ludzkości;

- prawo do komunikowania się;

- prawo do pomocy humanitarnej.

Pozdrowionka, papa
Nick:Don Quijote Dodano:2004-01-22 14:08:11 Wpis:Prawa człowieka I generacji - w notatkach z wykładu z międzynarodowego.
Nick:Ryba Dodano:2004-01-21 22:29:01 Wpis:Co to są prawa człowiek I generacji jak ktoś wie to czekam na odpowiedz! Gdzie to można znaleźć w książce dzięki za pomoc!