Widzę pewne braki :) Po pierwsze w żródłach starożytnych człowiek z rogami i brodą kozła był symbolem płodności i życia, np. u greków czy egipcjan. Pan podziemi zapewne chodzi o Hadesa był panem życia pozagrobowego, zarówno dla tych złych jak i dla tych dobrych, i nie za wiele ma wspólnego z szatanem. Arystotelesa mylisz ze św. Tomaszem, a jak dobrze pamiętam Planton nic, a nic nie pisał o żadnym "diabolus" bo to nawet nie jest słowo greckie. Manichejczycy, a dokładniej Mani od którego pochodzi nazwa twierdzil, iż istnieją dwaj Bogowie dobry ten w niebiosach i zły pan świata materialnego, pewnie zdziwili by się słysząc o księciu ciemności. Jeśli chodzi o podział na dobrych i złych bogów i bożków to raczej nie był on tak ostry. Weźmy by daleko nie szukać, słowiańskiego Peruna, który mimo że był bogiem wojny był uznawany za boga walczacego ze złymi( tzn. innymi). Zaratustra raczej opracował pewne wierzenia, niż sam był ich autorem. Argument o pełnym dualizmie religi starożytnych jest raczej nietrafny, np. Egipt czy Set był złym bogiem bo zabił Ozyrysa (nota bene piewrszy mit o zmarchtwychwstaniu), ale przecież był bogiem wiedzy tak poważanej w tamtych czasach. Patrząc na bóstwa greckie też trudno pokazać tam jakikolwiek dualizm, ciągłe kłótnie, wojny i wspieranie jednych przeciwko drugim. Zapominasz również o jednej z najstarszych religii hinduizmie i o ich trzech bogach Wisznu, Krisznie i Sziwie.
Co do wierzeń żydów, nie wiem na podstawie czego formułujesz wnioski? Jeżeli na podstawie kabały, to parę nieścisłości: samael nazywał się Sael, dopiero potem do jego imienia doszła litera M. Żona Saela ma na imię Lilith i jest pierwszą zoną Adama. A co dojego urodyi wyglądu, to według Kabały jest najpiękniejszym aniołem stworzonym przez Boga, a więc rogi odpadają.
Teraz trochę ode mnie Szatan wywodzi się od asyryjskiego słowa shayyetan co oznacza złe duchy. Szatan w postaci jednosobowej został przyswojony dopiero w okresie Ojców kościoła. Trudno również wywodzić Samaela od Arymana, pierwszy został stworzony, drugi istnieje równorzędnie.
Poza tym fajna strona :)
|