Wiadomości:
Wikipedia często "okradana" z haseł przez Chińczyków
utworzono: 22-08-2007
Autor: Dziennik Internautów - mm
Wikimedia Foundation ma spory problem z naruszaniem zasad licencji, na której publikowane są hasła w Wikipedii, przez twórców chińskiej encyklopedii online - Baidu Bake.

W większości przypadków naruszenia licencji wystarcza wysłanie e-maila z wyjaśnieniem praw autorskich Wikipedii oraz prośbą o zaprzestanie ich łamania - mówią przedstawiciele Fundacji. Tymczasem operator najpopularniejszej chińskiej wyszukiwarki - firma Baidu.com Inc., która jest również właścicielem Baidu Bake - pozostaje głuchy na wszelkie wezwania.

Internetowa encyklopedia Baidu Baike zawiera więcej haseł niż wszystkie wersje językowe Wikipedii, za wyjątkiem angielskiej - donosi Yahoo za PC World. Jednakże wiele z jej haseł zostało najzwyczajniej skopiowanych z zasobów Wikipedii, bez umieszczania odnośników do stron źródłowych. Podobne zarzuty postawił Baidu Bake również jeden z jej konkurentów na chińskim rynku encyklopedii internetowych - Hoodong.com.

Baidu.com zapewnia, iż na stronach chińskiej encyklopedii online umieszczono informacje i prośby, by ludzie tworzący hasła nie korzystali z pracy innych za pomocą metody "kopiuj wklej", a także by zawsze umieszczali źródło wprowadzonych informacji. Firma nie reaguje jednak na wezwania Wikimedii do podjęcia bardziej stanowczych działań i - poprzez zamieszczanie odnośników do źródeł - docenienia pracy wikipedystów.

Fundacja Wikimedia nie zamierza, podobnie jak we wszystkich poprzednich tego typu sprawach, pozywać chińskiej firmy do sądu. Jako organizacja nie ma ona bowiem praw autorskich do tworzonych artykułów - mają je tylko twórcy tekstów. Został jednak utworzony specjalny dział w ramach Fundacji, który zająć ma się łamaniem praw przez Baidu. Podjęto również metodę publicznego apelowania do Baidu.com o stosowanie się do zasad licencji, na której publikowane są materiały w Wikipedii.

Co ciekawe, chińska wersja Wikipedii nie jest dostępna w Państwie Środka. Powodem jest oczywiście cenzura obowiązująca w tym kraju. Hasła w Wikipedii może tworzyć i edytować każdy. Tymczasem w Baidu Baike, by móc stać się ich twórcą, trzeba się zarejestrować, podając prawdziwe dane. Co więcej, wszystkie hasła są najpierw przeglądane przez administrację, zanim staną się publicznie dostępne.
Źródła
di.com.pl
Komentarze
Brak komentarzy