Wiadomości:
Secunia: Przeglądarki dość dobrze załatane
utworzono: 22-08-2007
Autor: Dziennik Internautów - mm
Niemal co trzecia aplikacja działająca na domowym komputerze nie jest odpowiednio załatana. Na szczęście dość dobrze łatane są przeglądarki, przy czym najbardziej skrupulatni przy aktualizowaniu przeglądarek są użytkownicy Firefoksa - wynika z badań firmy Secunia.

Firma Secunia przebadała za pomocą usługi Secunia Software Inspector 350 tys. programów zainstalowanych na komputerach użytkowników w ciągu pięciu miesięcy. Z badań wynika, że 28% zainstalowanych na komputerach aplikacji nie jest odpowiednio zabezpieczonych. W kategorii najrzadziej aktualizowanych aplikacji znalazły się odtwarzacze. Aż 26,96% wszystkich zainstalowanych kopii WinAMPa 5 potrzebuje łatania. QuickTime 7 jest narażony na atak u 33,14% użytkowników.

Na szczęcie dość dobrze zabezpieczonymi aplikacjami są przeglądarki internetowe. Zaledwie 5,19% użytkowników przeglądarki Firefox 2 nie korzysta z najbardziej aktualnego i bezpiecznego wydania. Nieco gorsi w łataniu są użytkownicy IE7 (5,40%). Bardzo rzadko łataną przeglądarką jest najpopularniejszy na rynku IE6 - aż 9,61% jego użytkowników nie dba o łatki. Mając na uwadze udział tej przeglądarki w rynku trzeba powiedzieć, że liczba narażonych na atak przeglądarek w tej wersji jest bardzo duża.

Skrupulatność w łataniu wśród użytkowników Firefoksa analitycy tłumaczą tym, iż stanowią oni z reguły bardziej zaawansowaną grupę internautów. IE6 jest często wyborem domyślnym, a Firefoksa trzeba wybrać samemu. Z tego powodu do grona użytkowników Firefoksa jakby od razu przystępują bardziej aktywni i świadomi użytkownicy.

To wytłumaczenie wydaje się właściwe, ale jego słuszność zostaje zachwiana gdy spojrzymy na użytkowników Opery. W badaniach Secunii okazali się oni najgorzej zabezpieczoną grupą użytkowników przeglądarek. Aż 11,96% osób korzystających z przeglądarki Opera 9.x nie posiada najbardziej aktualnej wersji. Mimo wszystko specjaliści mówią, iż liczby te nie są alarmujące.

Specjaliści z firmy Secunia mówią także, że badając komputery należące do firm da się zaobserwować podobne tendencje. Generalnie produkty Microsoftu (dotyczy to przeglądarek, systemów operacyjnych i innych aplikacji) są rzadziej aktualizowane niż produkty innych dostawców. Różnice polegają na tym, że zagrożenia dotyczą innych aplikacji tzn. tych adresowanych do klientów biznesowych.
Źródła
di.com.pl
Komentarze
Brak komentarzy