Wiadomości:
Polska wciąż w czołówce największych spamerów świata
utworzono: 22-08-2007
Autor: Dziennik Internautów - mm
W drugim kwartale tego roku nasz kraj zajął szóste miejsce na świecie pod względem wysyłanego spamu - wynika z raportu Sophos nazywanego "parszywą dwunastką spamerów". W ubiegłym kwartale Polska znajdowała się jedno miejsce wyżej. Powodem do zmartwień może być fakt, że coraz więcej spamu wysyła się z Europy.

Na czele parszywej dwunastki od lat czołowe miejsca zajmują: USA, Chiny i Hong Kong oraz Korea Południowa. Dalej jest Francja, Hiszpania i Polska. Niechlubny ranking zamykają Tajwan i Japonia.

We wcześniejszych raportach Sophos dało się zaobserwować zdecydowane spadki udziału USA w wysyłaniu spamu. Tym razem jednak wygląda na to, że największy spamer świata zatrzymał się na poziomie 23%.

W zestawieniu kontynentów nadal prowadzi Azja, ale z przykrością trzeba stwierdzić, że od dłuższego czasu Europa stara się ją dogonić. Ze starego kontynentu pochodzi obecnie 27,1% niechcianej korespondencji. Tym samym Europa po raz pierwszy przegoniła Amerykę Północną i zajęła drugie miejsce w rankingu.

Warto przy tym zauważyć, że Hong Kong niebawem wprowadzi swoje ustawy antyspamowe. Oznacza to, że w następnym raporcie, Europa może być jeszcze bliżej pierwszego miejsca.

Specjaliści z Sophos zauważyli również, iż rośnie ilość spamu zawierającego obrazki (z 18.2% w styczniu do 35.9% w czerwcu). Dzięki temu spamerzy mogą ominąć antyspamowe zabezpieczenia. Niestety, taki spam generuje większy ruch w sieci.

Bardzo niepokojący jest znaczący wzrost w ilości oszustw typu pump-and-dump, polegających na obiecywaniu w listach wysokich zysków potencjalnym inwestorom, którzy szybko zdecydują się na zakup rekomendowanych przez spamerów akcji. Autor listu twierdzi przy tym, że posiada tajne informacje zapewniające finansowe powodzenie. Kiedy duże zainteresowanie inwestorów podbija cenę akcji, spamerzy sprzedają swoje udziały i wycofują się z osiągniętym zyskiem.

W styczniu 2006 zaledwie z 0.8% niechcianych listów służyło takim oszustwom. W czerwcu br. tego typu listy stanowiły już 15% całego, światowego spamu.
Źródła
di.com.pl
Komentarze
Brak komentarzy