Wiadomości:
Polscy informatycy pomagają w walce z HIV!
utworzono: 22-08-2007
Autor: Dziennik Internautów - mm
Ruszyły prace nad projektem ViroLab, wirtualnym laboratorium umożliwiającym współpracę naukowców i ośrodków prowadzących badania nad wirusem HIV. Wraz z Polakami, udział w projekcie biorą instytucje z Europy Zachodniej.

Projekt ViroLab jest oparty na technologiach grid computing i ma na celu skonstruowanie wirtualnego laboratorium, w którym prowadzone będą badania nad chorobami zakaźnymi. W początkowym etapie naukowcy prowadzą prace nad wirusem HIV, w przyszłości laboratorium może zostać wykorzystane do badań nad innymi wirusami.

ViroLab to platforma komunikacyjno-obliczeniowa, dzięki której możliwy jest dostęp do informacji z medycznych baz danych, specjalistycznej aparatury i prac naukowych. Laboratorium umożliwia także wymianę danych z innymi ośrodkami prowadzącymi badania nad wirusem HIV. Naukowcy mogą uzyskać dostęp do gromadzonych w ViroLabie danych z poziomu palmtopa, wykorzystując w tym celu przeglądarkę WWW.

Na ViroLab składa się dwanaście instytucji, z których każda specjalizuje się w jednej z czterech dziedzin nauki (medycyna, wirusologia, modelowanie komputerowe oraz technologie gridowe). W projekt zaangażowały się także europejskie uczelnie, takie jak Uniwersytet w Amsterdamie (koordynator projektu), Uniwersytet w Utrechcie oraz Uniwersytet w Stuttgarcie, a także holenderska firma Virology Education.

Partnerzy z Polski to krakowska firma GridwiseTech i Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET działające przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Jest dla nas źródłem ogromnej satysfakcji, że to właśnie GridwiseTech zostało zaproszone do udziału w tak ważnym dla ludzkości projekcie - mówi Olaf Bujak z GridwiseTech. - Cieszymy się, że koordynatorzy projektu dostrzegli naszą prace w dziedzinie technologii gridowych i obdarzyli nas zaufaniem.
Źródła
di.com.pl
Zobacz też:
www.gridwisetech.pl/content/view/99/95/
Komentarze
Brak komentarzy