Wiadomości:
Informatyzacja Polski ponadpartyjnym priorytetem
utworzono: 22-08-2007
Autor: Dziennik Internautów - mm
Polska nie realizuje obecnie rządowego programu społeczeństwa informacyjnego, poza programem wyposażania szkolnych pracowni informatycznych. W efekcie wciąż mamy niski wskaźnik rodzin będących w posiadaniu komputera, nie wspominając o dostępie do internetu - wynika z opublikowanego w środę raportu Economist Intelligence Unit (EIU).

Programy rządowe mające na celu zachęcenie ludzi do korzystania z internetu w domach wprowadzane są w większości krajów Unii Europejskiej. Tymczasem w Polsce działania na rzecz społeczeństwa informacyjnego prowadzone są głównie przez fundacje i stowarzyszenia non-profit.

Natomiast polscy politycy u władzy niezbyt żwawo zajmują się eliminacją zacofania technologicznego Polaków, przez co projekt informatyzacji państwa wciąż jest w powijakach.

Jak podaje PAP, w raporcie EIU wymieniono trzy rodzaje programów promujących korzystanie z dobrodziejstw informatyki w krajach Unii Europejskiej. Pierwszy to program dla pracowników, umożliwiający nieopodatkowany zakup komputerów (często ze sporą zniżką) bądź dzierżawę sprzętu komputerowego, jak w Szwecji, Holandii czy Wielkiej Brytanii.

Dzięki temu Szwecja ma obecnie najwyższy wskaźnik gospodarstw domowych, w których znajdują się komputery - 90 proc., Wielka Brytania - 65 proc. a Holandia - 74 proc. W tych dwóch ostatnich krajach programy te jednak zakończono ze względu na sprzeciw resortu finansów, donosi PAP.

Z raportu wynika, że najwięcej państw Europy rozwija programy szkolne i uniwersyteckie, jak np. Francja, Portugalia i Włochy, gdzie studenci mogą nabyć tanio notebooki na kredyt, którego rata wynosi 1 euro dziennie czy Węgry, gdzie nabywcy komputerów mogą otrzymać ulgi sięgające 290 euro.

W Europie prowadzone są też programy wyrównywania szans. Działają one w Hiszpanii i Belgii, gdzie koncentrują się na dostępie do komputerów pracowników i uczniów oraz na edukacji osób podejrzliwie podchodzących do informatyki.

Według EIU, programy te już doprowadziły do znacznych zmian w tworzeniu społeczeństwa informacyjnego w Europie. W Szwecji korzysta z internetu średnio 82 proc osób, w Holandii - 69 proc. obywateli, zaś w Wielkiej Brytanii - 63 proc., przy czym ten ostatni kraj jest jedynym w UE, gdzie niemal każdy posiadacz komputera korzysta z Sieci.

W Polsce zaledwie w 36 proc. domów znajduje się komputer, zaś z internetu korzysta 29 proc. obywateli - podano w raporcie EIU. Sytuuje to nasz kraj przed Węgrami (odpowiednio 32 proc. i 28 proc.), a za Portugalią (41 proc. i 29 proc.)

Problem z informatyzacją naszego kraju dostrzega prof. Michał Kleiber, który jest obecnie doradcą prezydenta RP. Jego zdaniem konieczne jest stworzenie infrastruktury instytucjonalnej dla wdrażania programów społeczeństwa informacyjnego i ogłoszenie tego programu "priorytetem ponadpartyjnym". Wtedy wskaźniki informatyzacji Polski ulegną poprawie, pisze PAP.
Źródła
di.com.pl
Komentarze
Brak komentarzy